Zásady správné péče o masivní nábytek

Pořídíli jste si domů jeden z našich kousků z masivního dubového dřeva a teď si vlastně nejste jistí, jak se o něj správně starat?


Nebojte, není to žádná věda.

Stačí dodržovat pár zásad a vyhnout se možným scénářům, které dokážou napachát velké škody (ověřeno v praxi) a nábytek z masivního dřeva vám vydrží krásný po desítky let.

 

Pozor na tohle:

Strašák č. 1 - Voda

Hodně vody a více času. Na to bacha. Nepěkné fleky zaručeny. Zalijete kytku a nevšimnete si, že voda zatekla pod květináč na stolek. Odložíte mokrou skleničku mimo podtácek a zůstane po ní kroužek. Na tohle není žádná rada, prostě si dávejte pozor :)

Strašák č. 2 - Mastnota

Mastné fleky už jsme zažili několikrát. Vypadají nepěkně, ale na olejovaném dřevě mají tu výhodu, že dříve či později zmizí samy. Tak se nebojte a chvíli to přečkejte.

Strašák č. 3 - Moč (domácích mazlíčků, dětí, no a tak dále :))

Zní to divně, ale může se stát, věřte mi. Stačí nechat chvíli pročůranou plenu na stole a nepěkný černý flek je na světě. Pozor na to!
Pokud dřevo přijde do styku s močí, co nejdříve ji odsajte čistou hadrou, pak plochu pořádně otřete (raději několikrát) jiným hadříkem namočeným v čisté vodě.

Všechny skvrny řešte co nejdříve!

 

Běžná údržba

  1. Ničemu neublížíte, když dubové dřevo utřete čistou utěrkou namočenou ve vodě. Vždy poté použijte i suchou utěrku a dřevo vytřete do sucha.
  2. Je-li potřeba, použijte čistící sprej Osmo, který účinně čistí znečištěný povrch dřeva bez toho, aby nerušil ochranu přirodními vosky a oleji, kterou na dřevo aplikujeme.
  3. Nepoužívejte žádná rozpouštědla, mýdla, jar, líh, oleje.
  4. Nepokládejte na povrh příliš horké ani studené předměty.

 

Upozornění

  • Všechny výrobky ouk. jsou určeny do interiéru.
  • Dřevo je živý materiál a stále pracuje, např. vlivem změn vlhkosti v bytě.
  • Jeho barva se může časem a vlivem působení slunečních a UV paprsků mírně změnit, což se nepovažuje za vadu kvality.