Pořídíli jste si domů jeden z našich kousků z masivního dubového dřeva a teď si vlastně nejste jistí, jak se o něj správně starat?
Nebojte, není to žádná věda.
Stačí dodržovat pár zásad a vyhnout se možným scénářům, které dokážou napachát velké škody (ověřeno v praxi) a nábytek z masivního dřeva vám vydrží krásný po desítky let.
Pozor na tohle:
Strašák č. 1 – Voda
Hodně vody a více času. Na to bacha. Nepěkné fleky zaručeny. Zalijete kytku a nevšimnete si, že voda zatekla pod květináč na stolek. Odložíte mokrou skleničku mimo podtácek a zůstane po ní kroužek. Na tohle není žádná rada, prostě si dávejte pozor 🙂
Strašák č. 2 – Mastnota
Mastné fleky už jsme zažili několikrát. Vypadají nepěkně, ale na olejovaném dřevě mají tu výhodu, že dříve či později zmizí samy. Tak se nebojte a chvíli to přečkejte.
Strašák č. 3 – Moč (domácích mazlíčků, dětí, no a tak dále :))
Zní to divně, ale může se stát, věřte mi. Stačí nechat chvíli pročůranou plenu na stole a nepěkný černý flek je na světě. Pozor na to!
Pokud dřevo přijde do styku s močí, co nejdříve ji odsajte čistou hadrou, pak plochu pořádně otřete (raději několikrát) jiným hadříkem namočeným v čisté vodě.
Všechny skvrny řešte co nejdříve!
Běžná údržba
- Ničemu neublížíte, když dubové dřevo utřete čistou utěrkou namočenou ve vodě. Vždy poté použijte i suchou utěrku a dřevo vytřete do sucha.
- Je-li potřeba, použijte čistící sprej Osmo, který účinně čistí znečištěný povrch dřeva bez toho, aby nerušil ochranu přirodními vosky a oleji, kterou na dřevo aplikujeme.
- Nepoužívejte žádná rozpouštědla, mýdla, jar, líh, oleje.
- Nepokládejte na povrh příliš horké ani studené předměty.
Upozornění
- Všechny výrobky ouk. jsou určeny do interiéru.
- Dřevo je živý materiál a stále pracuje, např. vlivem změn vlhkosti v bytě.
- Jeho barva se může časem a vlivem působení slunečních a UV paprsků mírně změnit, což se nepovažuje za vadu kvality.